Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin (Yönetmelik) 14’üncü maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca “Denetim Üstelenen Bağımsız Denetçi” olarak yetkilendirilmek üzere Kurumumuza başvuruda bulunacak bağımsız denetçilerin yetkilendirme başvurusunda bulunacağı sistem kullanıma açılmıştır.

Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin (Yönetmelik) 14’üncü maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca “Denetim Üstelenen Bağımsız Denetçi” olarak yetkilendirilmek üzere Kurumumuza başvuruda bulunacak bağımsız denetçilerin yetkilendirme başvurusunda bulunacağı sistem kullanıma açılmıştır. Söz konusu sisteme https://dkbp.kgk.gov.tr/login.aspx adresinden, Kurumumuz resmi internet sitesi “E-HİZMETLER” başlığı altında yer alan “Bağımsız Denetim Kuruluşu Yetkilendirme ve Bilgi Giriş Sistemi” linkinden veya e-devlet üzerinden giriş yapılabilmektedir.

Bilindiği üzere kendi adına denetim üstelenen bağımsız denetçilere ilişkin usul ve esaslar 21/7/2017 tarihli ve 30130 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile tekrar düzenlenmiş ve bağımsız denetçilerin kendi adına denetim üstlenebilmeleri, Kurumumuz tarafından denetim üstelenen denetçi olarak onaylanması şartına bağlanmıştır. Söz konusu değişikliğin ardından bağımsız denetçilerin 1/1/2019 tarihinden sonra kendi adlarına denetim üstlenilebilmesi için Yönetmeliğin 14’üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan şartları sağlamaları gerekmektedir.

Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin 14’üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan şartları sağlıyor iseniz başvuru yapmak için TIKLAYINIZ

Kaynak: KGK